Styropian grafitowy jest specyficzną odmianą styropianu, wzbogaconą o grafit, który korzystnie wpływa na współczynnik przewodzenia ciepła i powoduje wzrost właściwości izolacyjnych.
W przypadku płyt z domieszką grafitu można uzyskać lepszy efekt izolacyjności przy cieńszych grubościach płyt. Dlatego można z powodzeniem stosować je do docieplenia ścian zewnętrznych, zwłaszcza jeśli zależy nam na zredukowaniu grubości warstwy termoizolacyjnej. Ze względu na swoje właściwości styropian grafitowy może być także stosowany w budownictwie energooszczędnym.
W zależności od ilości dodanego grafitu płyty mają tylko ciemne kropki lub też przybierają ciemniejszą srebrnoszarą barwę.
Zastosowanie (wg PN-B-20132) do izolacji cieplnej :
* ścian z elementami z okładziną i wentylowaną szczeliną powietrzną
* ścian w metodzie Lekkiej - Mokrej
* wieńców wykonana jako szalunek tracony pod tynk
* nadproży i ościeży
* stropów od spodu w metodzie Lekkiej - Mokrej
Intensywna praca naukowców zaowocowała w ostatnim czasie stworzeniem surowca, który pozwala na uzyskanie znacznie lepszych parametrów izolacji cieplnej, ale nie tylko. Płyty FASADA ENERGY SAVER w kolorze ciemno grafitowym to obecnie najcieplejszy gatunek styropianu.
FASADA ENERGY SAVER dzięki swym doskonałym parametrom przewodzenia ciepła sprawia, że do ocieplenia budynku wystarcza zastosowanie znacznie cieńszej płyty niż dotychczas. Szacuje się, że miejsce białego styropianu można zastąpić około 25% cieńszym styropianem FASADA ENERGY SAVER. Ma to bardzo duże znaczenie w przypadku budynków mających niewielką powierzchnię własnościową wokół budynku, a także utrudnienia technologiczne. Rozumiemy przez to głównie: bloki, szkoły, budynki użyteczności publicznej – biblioteki, urzędy miast itp., a także budowle zabytkowe. Cieńsza płyta doskonale sprawdza się również w izolacji budynków niskoenergetycznych i pasywnych.
Dodatkową zaletą FASADA ENERGY SAVER jest absorpcja promieniowania cieplnego co podnosi jego właściwości izolacyjne. FASADA ENERGY SAVER odbija promieniowanie słoneczne co znacznie ułatwia prace wykonawcze nawet przy bardzo dużym natężeniu światła.
Cena FASADA ENERGY SAVER jest tylko pozornie wyższa. Zastosowanie bowiem cieńszej płyty w ostatecznym rozrachunku sprawia, ze całość kosztów poniesionych z izolacją nie jest diametralnie różna. Korzyści finansowe z tytułu jej zastosowania widać już po około 3 latach, gdyż koszta w ramach ogrzewania maleją niemal o 80 %. Aby otrzymać najlepszy efekt ograniczający zużycie energii należy pamiętać, że izolować należy nie tylko ściany, ale również podłogi, stropy i dach.
Przeznaczenie i zakres stosowania:
Izolacja cieplna ścian z elementami z okładziną i wentylowaną szczeliną powietrzną;
Izolacja cieplna ścian w zewnętrznych zespolonych systemach ocieplania;
Izolacja cieplna wieńców wykonana jako szalunek tracony pod tynk;
Izolacja cieplna nadproży i ościeży;
Izolacja cieplna stropów od spodu w zewnętrznych zespolonych systemach ocieplania;
Izolacja cieplna i deskowanie tracone stropów żelbetowych;
Izolacja cieplna pod konstrukcją nośną;
Izolacja cieplna w prefabrykowanych płytach warstwowych zewnętrznych.
Parametry
Produkt zgodny z normą PN-EN 13163
Prostokątność: ± 2/1000 [mm]
Płaskość: ± 10/1000 [mm]
Wytrzymałość na zginanie: ≥ 115 kPa
Naprężenia ściskające przy 10% odkształceniu: ≥ 70 kPa
Wytrzymałość na rozciąganie prostopadłe do powierzchni czołowych : ≥ 100 kPa
Klasa reakcji na ogień: E
Współczynnik przewodzenia ciepła λD ≤ 0,031 W/mK
wymiary: 1000 x 500 mm (standard); 1200 x 500 mm; 1200 x 1000 mm